Right triangle calculator (a,c)

Please enter two properties of the right triangle

Use symbols: a, b, c, A, B, h, T, p, r, R


You have entered cathetus a and hypotenuse c.

Right scalene Pythagorean triangle.

Sides: a = 240   b = 180   c = 300

Area: T = 21600
Perimeter: p = 720
Semiperimeter: s = 360

Angle ∠ A = α = 53.13301023542° = 53°7'48″ = 0.9277295218 rad
Angle ∠ B = β = 36.87698976458° = 36°52'12″ = 0.64435011088 rad
Angle ∠ C = γ = 90° = 1.57107963268 rad

Height: ha = 180
Height: hb = 240
Height: hc = 144

Median: ma = 216.3333076528
Median: mb = 256.322011236
Median: mc = 150

Inradius: r = 60
Circumradius: R = 150

Vertex coordinates: A[300; 0] B[0; 0] C[192; 144]
Centroid: CG[164; 48]
Coordinates of the circumscribed circle: U[150; -0]
Coordinates of the inscribed circle: I[180; 60]

Exterior (or external, outer) angles of the triangle:
∠ A' = α' = 126.8769897646° = 126°52'12″ = 0.9277295218 rad
∠ B' = β' = 143.1330102354° = 143°7'48″ = 0.64435011088 rad
∠ C' = γ' = 90° = 1.57107963268 rad

Calculate another triangle


How did we calculate this triangle?

The calculation of the triangle progress in two phases. The first phase is such that we try to calculate all three sides of the triangle from the input parameters. The first phase is different for the different triangles query entered. The second phase is the calculation of other characteristics of the triangle, such as angles, area, perimeter, heights, the center of gravity, circle radii, etc. Some input data also results in two to three correct triangle solutions (e.g., if the specified triangle area and two sides - typically resulting in both acute and obtuse) triangle).

1. Input data entered: cathetus a and hypotenuse c

a=240 c=300a = 240 \ \\ c = 300

2. From cathetus a and hypotenuse c we calculate cathetus b - Pythagorean theorem:

c2=a2+b2 b=c2a2=30022402=180c^2 = a^2+b^2 \ \\ b = \sqrt{ c^2 - a^2 } = \sqrt{ 300^2 - 240^2 } = 180

Now we know the lengths of all three sides of the triangle, and the triangle is uniquely determined. Next, we calculate another its characteristics - same procedure as calculation of the triangle from the known three sides SSS.

a=240 b=180 c=300a = 240 \ \\ b = 180 \ \\ c = 300

3. The triangle perimeter is the sum of the lengths of its three sides

p=a+b+c=240+180+300=720p = a+b+c = 240+180+300 = 720

4. Semiperimeter of the triangle

The semiperimeter of the triangle is half its perimeter. The semiperimeter frequently appears in formulas for triangles that it is given a separate name. By the triangle inequality, the longest side length of a triangle is less than the semiperimeter.

s=p2=7202=360s = \dfrac{ p }{ 2 } = \dfrac{ 720 }{ 2 } = 360

5. The triangle area - from two legs

T=ab2=240 1802=21600T = \dfrac{ ab }{ 2 } = \dfrac{ 240 \cdot \ 180 }{ 2 } = 21600

6. Calculate the heights of the right triangle from its area.

ha=b=180  hb=a=240  T=chc2   hc=2 Tc=2 21600300=144h _a = b = 180 \ \\ \ \\ h _b = a = 240 \ \\ \ \\ T = \dfrac{ c h _c }{ 2 } \ \\ \ \\ \ \\ h _c = \dfrac{ 2 \ T }{ c } = \dfrac{ 2 \cdot \ 21600 }{ 300 } = 144

7. Calculation of the inner angles of the triangle - basic use of sine function

sinα=ac α=arcsin(ac)=arcsin(240300)=53748" sinβ=bc β=arcsin(bc)=arcsin(180300)=365212" γ=90\sin α = \dfrac{ a }{ c } \ \\ α = \arcsin(\dfrac{ a }{ c } ) = \arcsin(\dfrac{ 240 }{ 300 } ) = 53^\circ 7'48" \ \\ \sin β = \dfrac{ b }{ c } \ \\ β = \arcsin(\dfrac{ b }{ c } ) = \arcsin(\dfrac{ 180 }{ 300 } ) = 36^\circ 52'12" \ \\ γ = 90^\circ

8. Inradius

An incircle of a triangle is a circle which is tangent to each side. An incircle center is called incenter and has a radius named inradius. All triangles have an incenter, and it always lies inside the triangle. The incenter is the intersection of the three angle bisectors. The product of the inradius and semiperimeter (half the perimeter) of a triangle is its area.

T=rs r=Ts=21600360=60T = rs \ \\ r = \dfrac{ T }{ s } = \dfrac{ 21600 }{ 360 } = 60

9. Circumradius

The circumcircle of a triangle is a circle that passes through all of the triangle's vertices, and the circumradius of a triangle is the radius of the triangle's circumcircle. Circumcenter (center of circumcircle) is the point where the perpendicular bisectors of a triangle intersect.

R=c2=3002=150R = \dfrac{ c }{ 2 } = \dfrac{ 300 }{ 2 } = 150

10. Calculation of medians

A median of a triangle is a line segment joining a vertex to the midpoint of the opposite side. Every triangle has three medians, and they all intersect each other at the triangle's centroid. The centroid divides each median into parts in the ratio 2:1, with the centroid being twice as close to the midpoint of a side as it is to the opposite vertex. We use Apollonius's theorem to calculate the length of a median from the lengths of its side.

ma2=b2+(a/2)2 ma=b2+(a/2)2=1802+(240/2)2=216.333  mb2=a2+(b/2)2 mb=a2+(b/2)2=2402+(180/2)2=256.32  mc=R=c2=3002=150m_a^2 = b^2 + (a/2)^2 \ \\ m_a = \sqrt{ b^2 + (a/2)^2 } = \sqrt{ 180^2 + (240/2)^2 } = 216.333 \ \\ \ \\ m_b^2 = a^2 + (b/2)^2 \ \\ m_b = \sqrt{ a^2 + (b/2)^2 } = \sqrt{ 240^2 + (180/2)^2 } = 256.32 \ \\ \ \\ m_c = R = \dfrac{ c }{ 2 } = \dfrac{ 300 }{ 2 } = 150

Calculate another triangle


The right triangle calculators compute angles, sides (adjacent, opposite, hypotenuse) and area of any right-angled triangle and use it in the real world. Two independent properties entirely determine any right-angled triangle. The calculator provides a step-by-step explanation for each calculation.

A right triangle is a kind of triangle that has one angle that measures C=90°. In a Right triangle, the side c that is opposite of the C=90° angle, is the longest side of the triangle and is called the hypotenuse. The variables a, b are the lengths of the shorter sides, also called legs or arms. Variables for angles are A, B, or α (alpha) and β (beta). Variable h refers to the altitude(height) of the triangle, which is the length from the vertex C to the hypotenuse of the triangle.

Examples for right triangle calculation:

A right triangle in word problems in mathematics:

  • Triangle P2
    1right_triangle Can triangle have two right angles?
  • The ditch
    prikop Ditch with cross section of an isosceles trapezoid with bases 2m 6m are deep 1.5m. How long is the slope of the ditch?
  • Height 2
    1unilateral_triangle Calculate the height of the equilateral triangle with side 38.
  • Vector 7
    vectors_sum0_1 Given vector OA(12,16) and vector OB(4,1). Find vector AB and vector |A|.
  • If the
    tan If the tangent of an angle of a right angled triangle is 0.8. Then its longest side is. .. .
  • Euclid2
    euclid In right triangle ABC with right angle at C is given side a=27 and height v=12. Calculate the perimeter of the triangle.
  • Broken tree
    stromy_4 The tree is broken at 4 meters above the ground and the top of the tree touches the ground at a distance of 5 from the trunk. Calculate the original height of the tree.
  • Trapezoid - RR
    right_trapezium Find the area of the right angled trapezoid ABCD with the right angle at the A vertex; a = 3 dm b = 5 dm c = 6 dm d = 4 dm
  • Area of RT 2
    tr Calculate the area of right triangle whose legs have a length 5.8 cm and 5.8 cm.
  • Ladder
    rebrik_2 The ladder has a length 3.5 meters. He is leaning against the wall so that his bottom end is 2 meters away from the wall. Determine the height of the ladder.
  • Double ladder
    rr_rebrik The double ladder shoulders should be 3 meters long. What height will the upper top of the ladder reach if the lower ends are 1.8 meters apart?
  • Four ropes
    vysilac TV transmitter is anchored at a height of 44 meters by four ropes. Each rope is attached at a distance of 55 meters from the heel of the TV transmitter. Calculate how many meters of rope were used in the construction of the transmitter. At each attachment
  • Spruce height
    stromcek_7 How tall was spruce that was cut at an altitude of 8m above the ground and the top landed at a distance of 15m from the heel of the tree?
  • Double ladder
    dvojak The double ladder is 8.5m long. It is built so that its lower ends are 3.5 meters apart. How high does the upper end of the ladder reach?
  • Cable car
    lanovka Cable car rises at an angle 45° and connects the upper and lower station with an altitude difference of 744 m. How long is "endless" tow rope?

next math problems »

Look also our friend's collection of math problems and questions:

See more information about triangles or more details on solving triangles.