Triangle calculator SSA

Please enter two sides and a non-included angle
°


Triangle has two solutions with side c=191.4211356237 and with side c=91.42113562373

#1 Acute scalene triangle.

Sides: a = 200   b = 150   c = 191.4211356237

Area: T = 13535.53439059
Perimeter: p = 541.4211356237
Semiperimeter: s = 270.7110678119

Angle ∠ A = α = 70.52987793655° = 70°31'44″ = 1.23109594173 rad
Angle ∠ B = β = 45° = 0.78553981634 rad
Angle ∠ C = γ = 64.47112206345° = 64°28'16″ = 1.12552350729 rad

Height: ha = 135.3555339059
Height: hb = 180.4743785412
Height: hc = 141.4211356237

Median: ma = 139.8976632597
Median: mb = 180.8210540348
Median: mc = 148.6255253891

Inradius: r = 50
Circumradius: R = 106.0666017178

Vertex coordinates: A[191.4211356237; 0] B[0; 0] C[141.4211356237; 141.4211356237]
Centroid: CG[110.9487570825; 47.14404520791]
Coordinates of the circumscribed circle: U[95.71106781187; 45.71106781187]
Coordinates of the inscribed circle: I[120.7110678119; 50]

Exterior (or external, outer) angles of the triangle:
∠ A' = α' = 109.4711220634° = 109°28'16″ = 1.23109594173 rad
∠ B' = β' = 135° = 0.78553981634 rad
∠ C' = γ' = 115.5298779366° = 115°31'44″ = 1.12552350729 rad


How did we calculate this triangle?

The calculation of the triangle progress in two phases. The first phase is such that we try to calculate all three sides of the triangle from the input parameters. The first phase is different for the different triangles query entered. The second phase is the calculation of other characteristics of the triangle, such as angles, area, perimeter, heights, the center of gravity, circle radii, etc. Some input data also results in two to three correct triangle solutions (e.g., if the specified triangle area and two sides - typically resulting in both acute and obtuse) triangle).

1. Use the Law of Cosines


Now we know the lengths of all three sides of the triangle, and the triangle is uniquely determined. Next, we calculate another its characteristics - same procedure as calculation of the triangle from the known three sides SSS.

a=200 b=150 c=191.42a = 200 \ \\ b = 150 \ \\ c = 191.42

2. The triangle perimeter is the sum of the lengths of its three sides

p=a+b+c=200+150+191.42=541.42p = a+b+c = 200+150+191.42 = 541.42

3. Semiperimeter of the triangle

The semiperimeter of the triangle is half its perimeter. The semiperimeter frequently appears in formulas for triangles that it is given a separate name. By the triangle inequality, the longest side length of a triangle is less than the semiperimeter.

s=p2=541.422=270.71s = \dfrac{ p }{ 2 } = \dfrac{ 541.42 }{ 2 } = 270.71

4. The triangle area using Heron's formula

Heron's formula gives the area of a triangle when the length of all three sides are known. There is no need to calculate angles or other distances in the triangle first. Heron's formula works equally well in all cases and types of triangles.

T=s(sa)(sb)(sc) T=270.71(270.71200)(270.71150)(270.71191.42) T=183210678.12=13535.53T = \sqrt{ s(s-a)(s-b)(s-c) } \ \\ T = \sqrt{ 270.71(270.71-200)(270.71-150)(270.71-191.42) } \ \\ T = \sqrt{ 183210678.12 } = 13535.53

5. Calculate the heights of the triangle from its area.

There are many ways to find the height of the triangle. The easiest way is from the area and base length. The area of a triangle is half of the product of the length of the base and the height. Every side of the triangle can be a base; there are three bases and three heights (altitudes). Triangle height is the perpendicular line segment from a vertex to a line containing the base.

T=aha2  ha=2 Ta=2 13535.53200=135.36 hb=2 Tb=2 13535.53150=180.47 hc=2 Tc=2 13535.53191.42=141.42T = \dfrac{ a h _a }{ 2 } \ \\ \ \\ h _a = \dfrac{ 2 \ T }{ a } = \dfrac{ 2 \cdot \ 13535.53 }{ 200 } = 135.36 \ \\ h _b = \dfrac{ 2 \ T }{ b } = \dfrac{ 2 \cdot \ 13535.53 }{ 150 } = 180.47 \ \\ h _c = \dfrac{ 2 \ T }{ c } = \dfrac{ 2 \cdot \ 13535.53 }{ 191.42 } = 141.42

6. Calculation of the inner angles of the triangle using a Law of Cosines

The Law of Cosines is useful for finding the angles of a triangle when we know all three sides. The cosine rule, also known as the law of cosines, relates all three sides of a triangle with an angle of a triangle. The Law of Cosines is the extrapolation of the Pythagorean theorem for any triangle. Pythagorean theorem works only in a right triangle. Pythagorean theorem is a special case of the Law of Cosines and can be derived from it because the cosine of 90° is 0. It is best to find the angle opposite the longest side first. With the Law of Cosines, there is also no problem with obtuse angles as with the Law of Sines, because cosine function is negative for obtuse angles, zero for right, and positive for acute angles. We also use inverse cosine called arccosine to determine the angle from cosine value.

a2=b2+c22bccosα  α=arccos(b2+c2a22bc)=arccos(1502+191.42220022 150 191.42)=703144"  b2=a2+c22accosβ β=arccos(a2+c2b22ac)=arccos(2002+191.42215022 200 191.42)=45 γ=180αβ=180703144"45=642816"a^2 = b^2+c^2 - 2bc \cos α \ \\ \ \\ α = \arccos(\dfrac{ b^2+c^2-a^2 }{ 2bc } ) = \arccos(\dfrac{ 150^2+191.42^2-200^2 }{ 2 \cdot \ 150 \cdot \ 191.42 } ) = 70^\circ 31'44" \ \\ \ \\ b^2 = a^2+c^2 - 2ac \cos β \ \\ β = \arccos(\dfrac{ a^2+c^2-b^2 }{ 2ac } ) = \arccos(\dfrac{ 200^2+191.42^2-150^2 }{ 2 \cdot \ 200 \cdot \ 191.42 } ) = 45^\circ \ \\ γ = 180^\circ - α - β = 180^\circ - 70^\circ 31'44" - 45^\circ = 64^\circ 28'16"

7. Inradius

An incircle of a triangle is a circle which is tangent to each side. An incircle center is called incenter and has a radius named inradius. All triangles have an incenter, and it always lies inside the triangle. The incenter is the intersection of the three angle bisectors. The product of the inradius and semiperimeter (half the perimeter) of a triangle is its area.

T=rs r=Ts=13535.53270.71=50T = rs \ \\ r = \dfrac{ T }{ s } = \dfrac{ 13535.53 }{ 270.71 } = 50

8. Circumradius

The circumcircle of a triangle is a circle that passes through all of the triangle's vertices, and the circumradius of a triangle is the radius of the triangle's circumcircle. Circumcenter (center of circumcircle) is the point where the perpendicular bisectors of a triangle intersect.

R=abc4 rs=200 150 191.424 50 270.711=106.07R = \dfrac{ a b c }{ 4 \ r s } = \dfrac{ 200 \cdot \ 150 \cdot \ 191.42 }{ 4 \cdot \ 50 \cdot \ 270.711 } = 106.07

9. Calculation of medians

A median of a triangle is a line segment joining a vertex to the midpoint of the opposite side. Every triangle has three medians, and they all intersect each other at the triangle's centroid. The centroid divides each median into parts in the ratio 2:1, with the centroid being twice as close to the midpoint of a side as it is to the opposite vertex. We use Apollonius's theorem to calculate the length of a median from the lengths of its side.

ma=2b2+2c2a22=2 1502+2 191.42220022=139.897 mb=2c2+2a2b22=2 191.422+2 200215022=180.821 mc=2a2+2b2c22=2 2002+2 1502191.4222=148.625m_a = \dfrac{ \sqrt{ 2b^2+2c^2 - a^2 } }{ 2 } = \dfrac{ \sqrt{ 2 \cdot \ 150^2+2 \cdot \ 191.42^2 - 200^2 } }{ 2 } = 139.897 \ \\ m_b = \dfrac{ \sqrt{ 2c^2+2a^2 - b^2 } }{ 2 } = \dfrac{ \sqrt{ 2 \cdot \ 191.42^2+2 \cdot \ 200^2 - 150^2 } }{ 2 } = 180.821 \ \\ m_c = \dfrac{ \sqrt{ 2a^2+2b^2 - c^2 } }{ 2 } = \dfrac{ \sqrt{ 2 \cdot \ 200^2+2 \cdot \ 150^2 - 191.42^2 } }{ 2 } = 148.625



#2 Obtuse scalene triangle.

Sides: a = 200   b = 150   c = 91.42113562373

Area: T = 6464.466609407
Perimeter: p = 441.4211356237
Semiperimeter: s = 220.7110678119

Angle ∠ A = α = 109.4711220634° = 109°28'16″ = 1.91106332362 rad
Angle ∠ B = β = 45° = 0.78553981634 rad
Angle ∠ C = γ = 25.52987793655° = 25°31'44″ = 0.44655612539 rad

Height: ha = 64.64546609407
Height: hb = 86.19328812542
Height: hc = 141.4211356237

Median: ma = 73.68112879104
Median: mb = 136.2132819471
Median: mc = 170.7654556937

Inradius: r = 29.28993218813
Circumradius: R = 106.0666017178

Vertex coordinates: A[91.42113562373; 0] B[0; 0] C[141.4211356237; 141.4211356237]
Centroid: CG[77.61442374915; 47.14404520791]
Coordinates of the circumscribed circle: U[45.71106781187; 95.71106781187]
Coordinates of the inscribed circle: I[70.71106781187; 29.28993218813]

Exterior (or external, outer) angles of the triangle:
∠ A' = α' = 70.52987793655° = 70°31'44″ = 1.91106332362 rad
∠ B' = β' = 135° = 0.78553981634 rad
∠ C' = γ' = 154.4711220634° = 154°28'16″ = 0.44655612539 rad

Calculate another triangle

How did we calculate this triangle?

The calculation of the triangle progress in two phases. The first phase is such that we try to calculate all three sides of the triangle from the input parameters. The first phase is different for the different triangles query entered. The second phase is the calculation of other characteristics of the triangle, such as angles, area, perimeter, heights, the center of gravity, circle radii, etc. Some input data also results in two to three correct triangle solutions (e.g., if the specified triangle area and two sides - typically resulting in both acute and obtuse) triangle).

1. Use the Law of Cosines


Now we know the lengths of all three sides of the triangle, and the triangle is uniquely determined. Next, we calculate another its characteristics - same procedure as calculation of the triangle from the known three sides SSS.

a=200 b=150 c=91.42a = 200 \ \\ b = 150 \ \\ c = 91.42

2. The triangle perimeter is the sum of the lengths of its three sides

p=a+b+c=200+150+91.42=441.42p = a+b+c = 200+150+91.42 = 441.42

3. Semiperimeter of the triangle

The semiperimeter of the triangle is half its perimeter. The semiperimeter frequently appears in formulas for triangles that it is given a separate name. By the triangle inequality, the longest side length of a triangle is less than the semiperimeter.

s=p2=441.422=220.71s = \dfrac{ p }{ 2 } = \dfrac{ 441.42 }{ 2 } = 220.71

4. The triangle area using Heron's formula

Heron's formula gives the area of a triangle when the length of all three sides are known. There is no need to calculate angles or other distances in the triangle first. Heron's formula works equally well in all cases and types of triangles.

T=s(sa)(sb)(sc) T=220.71(220.71200)(220.71150)(220.7191.42) T=41789321.88=6464.47T = \sqrt{ s(s-a)(s-b)(s-c) } \ \\ T = \sqrt{ 220.71(220.71-200)(220.71-150)(220.71-91.42) } \ \\ T = \sqrt{ 41789321.88 } = 6464.47

5. Calculate the heights of the triangle from its area.

There are many ways to find the height of the triangle. The easiest way is from the area and base length. The area of a triangle is half of the product of the length of the base and the height. Every side of the triangle can be a base; there are three bases and three heights (altitudes). Triangle height is the perpendicular line segment from a vertex to a line containing the base.

T=aha2  ha=2 Ta=2 6464.47200=64.64 hb=2 Tb=2 6464.47150=86.19 hc=2 Tc=2 6464.4791.42=141.42T = \dfrac{ a h _a }{ 2 } \ \\ \ \\ h _a = \dfrac{ 2 \ T }{ a } = \dfrac{ 2 \cdot \ 6464.47 }{ 200 } = 64.64 \ \\ h _b = \dfrac{ 2 \ T }{ b } = \dfrac{ 2 \cdot \ 6464.47 }{ 150 } = 86.19 \ \\ h _c = \dfrac{ 2 \ T }{ c } = \dfrac{ 2 \cdot \ 6464.47 }{ 91.42 } = 141.42

6. Calculation of the inner angles of the triangle using a Law of Cosines

The Law of Cosines is useful for finding the angles of a triangle when we know all three sides. The cosine rule, also known as the law of cosines, relates all three sides of a triangle with an angle of a triangle. The Law of Cosines is the extrapolation of the Pythagorean theorem for any triangle. Pythagorean theorem works only in a right triangle. Pythagorean theorem is a special case of the Law of Cosines and can be derived from it because the cosine of 90° is 0. It is best to find the angle opposite the longest side first. With the Law of Cosines, there is also no problem with obtuse angles as with the Law of Sines, because cosine function is negative for obtuse angles, zero for right, and positive for acute angles. We also use inverse cosine called arccosine to determine the angle from cosine value.

a2=b2+c22bccosα  α=arccos(b2+c2a22bc)=arccos(1502+91.42220022 150 91.42)=1092816"  b2=a2+c22accosβ β=arccos(a2+c2b22ac)=arccos(2002+91.42215022 200 91.42)=45 γ=180αβ=1801092816"45=253144"a^2 = b^2+c^2 - 2bc \cos α \ \\ \ \\ α = \arccos(\dfrac{ b^2+c^2-a^2 }{ 2bc } ) = \arccos(\dfrac{ 150^2+91.42^2-200^2 }{ 2 \cdot \ 150 \cdot \ 91.42 } ) = 109^\circ 28'16" \ \\ \ \\ b^2 = a^2+c^2 - 2ac \cos β \ \\ β = \arccos(\dfrac{ a^2+c^2-b^2 }{ 2ac } ) = \arccos(\dfrac{ 200^2+91.42^2-150^2 }{ 2 \cdot \ 200 \cdot \ 91.42 } ) = 45^\circ \ \\ γ = 180^\circ - α - β = 180^\circ - 109^\circ 28'16" - 45^\circ = 25^\circ 31'44"

7. Inradius

An incircle of a triangle is a circle which is tangent to each side. An incircle center is called incenter and has a radius named inradius. All triangles have an incenter, and it always lies inside the triangle. The incenter is the intersection of the three angle bisectors. The product of the inradius and semiperimeter (half the perimeter) of a triangle is its area.

T=rs r=Ts=6464.47220.71=29.29T = rs \ \\ r = \dfrac{ T }{ s } = \dfrac{ 6464.47 }{ 220.71 } = 29.29

8. Circumradius

The circumcircle of a triangle is a circle that passes through all of the triangle's vertices, and the circumradius of a triangle is the radius of the triangle's circumcircle. Circumcenter (center of circumcircle) is the point where the perpendicular bisectors of a triangle intersect.

R=abc4 rs=200 150 91.424 29.289 220.711=106.07R = \dfrac{ a b c }{ 4 \ r s } = \dfrac{ 200 \cdot \ 150 \cdot \ 91.42 }{ 4 \cdot \ 29.289 \cdot \ 220.711 } = 106.07

9. Calculation of medians

A median of a triangle is a line segment joining a vertex to the midpoint of the opposite side. Every triangle has three medians, and they all intersect each other at the triangle's centroid. The centroid divides each median into parts in the ratio 2:1, with the centroid being twice as close to the midpoint of a side as it is to the opposite vertex. We use Apollonius's theorem to calculate the length of a median from the lengths of its side.

ma=2b2+2c2a22=2 1502+2 91.42220022=73.681 mb=2c2+2a2b22=2 91.422+2 200215022=136.213 mc=2a2+2b2c22=2 2002+2 150291.4222=170.765m_a = \dfrac{ \sqrt{ 2b^2+2c^2 - a^2 } }{ 2 } = \dfrac{ \sqrt{ 2 \cdot \ 150^2+2 \cdot \ 91.42^2 - 200^2 } }{ 2 } = 73.681 \ \\ m_b = \dfrac{ \sqrt{ 2c^2+2a^2 - b^2 } }{ 2 } = \dfrac{ \sqrt{ 2 \cdot \ 91.42^2+2 \cdot \ 200^2 - 150^2 } }{ 2 } = 136.213 \ \\ m_c = \dfrac{ \sqrt{ 2a^2+2b^2 - c^2 } }{ 2 } = \dfrac{ \sqrt{ 2 \cdot \ 200^2+2 \cdot \ 150^2 - 91.42^2 } }{ 2 } = 170.765

Calculate another triangle


Look also our friend's collection of math problems and questions:

See more information about triangles or more details on solving triangles.