Triangle calculator SSA

Please enter two sides and a non-included angle
°


Triangle has two solutions with side c=105.3444172606 and with side c=71.43325226905

#1 Acute scalene triangle.

Sides: a = 125   b = 90   c = 105.3444172606

Area: T = 4655.599867552
Perimeter: p = 320.3444172606
Semiperimeter: s = 160.1722086303

Angle ∠ A = α = 79.1410688732° = 79°8'26″ = 1.38112655907 rad
Angle ∠ B = β = 45° = 0.78553981634 rad
Angle ∠ C = γ = 55.8599311268° = 55°51'34″ = 0.97549288995 rad

Height: ha = 74.49895788083
Height: hb = 103.4587748345
Height: hc = 88.38883476483

Median: ma = 75.4488309133
Median: mb = 106.4721580016
Median: mc = 95.33217959785

Inradius: r = 29.06662298467
Circumradius: R = 63.64396103068

Vertex coordinates: A[105.3444172606; 0] B[0; 0] C[88.38883476483; 88.38883476483]
Centroid: CG[64.57875067515; 29.46327825494]
Coordinates of the circumscribed circle: U[52.67220863031; 35.71662613453]
Coordinates of the inscribed circle: I[70.17220863031; 29.06662298467]

Exterior (or external, outer) angles of the triangle:
∠ A' = α' = 100.8599311268° = 100°51'34″ = 1.38112655907 rad
∠ B' = β' = 135° = 0.78553981634 rad
∠ C' = γ' = 124.1410688732° = 124°8'26″ = 0.97549288995 rad


How did we calculate this triangle?

The calculation of the triangle progress in two phases. The first phase is such that we try to calculate all three sides of the triangle from the input parameters. The first phase is different for the different triangles query entered. The second phase is the calculation of other characteristics of the triangle, such as angles, area, perimeter, heights, the center of gravity, circle radii, etc. Some input data also results in two to three correct triangle solutions (e.g., if the specified triangle area and two sides - typically resulting in both acute and obtuse) triangle).

1. Use the Law of Cosines


Now we know the lengths of all three sides of the triangle, and the triangle is uniquely determined. Next, we calculate another its characteristics - same procedure as calculation of the triangle from the known three sides SSS.

a=125 b=90 c=105.34a = 125 \ \\ b = 90 \ \\ c = 105.34

2. The triangle perimeter is the sum of the lengths of its three sides

p=a+b+c=125+90+105.34=320.34p = a+b+c = 125+90+105.34 = 320.34

3. Semiperimeter of the triangle

The semiperimeter of the triangle is half its perimeter. The semiperimeter frequently appears in formulas for triangles that it is given a separate name. By the triangle inequality, the longest side length of a triangle is less than the semiperimeter.

s=p2=320.342=160.17s = \dfrac{ p }{ 2 } = \dfrac{ 320.34 }{ 2 } = 160.17

4. The triangle area using Heron's formula

Heron's formula gives the area of a triangle when the length of all three sides are known. There is no need to calculate angles or other distances in the triangle first. Heron's formula works equally well in all cases and types of triangles.

T=s(sa)(sb)(sc) T=160.17(160.17125)(160.1790)(160.17105.34) T=21674599.03=4655.6T = \sqrt{ s(s-a)(s-b)(s-c) } \ \\ T = \sqrt{ 160.17(160.17-125)(160.17-90)(160.17-105.34) } \ \\ T = \sqrt{ 21674599.03 } = 4655.6

5. Calculate the heights of the triangle from its area.

There are many ways to find the height of the triangle. The easiest way is from the area and base length. The area of a triangle is half of the product of the length of the base and the height. Every side of the triangle can be a base; there are three bases and three heights (altitudes). Triangle height is the perpendicular line segment from a vertex to a line containing the base.

T=aha2  ha=2 Ta=2 4655.6125=74.49 hb=2 Tb=2 4655.690=103.46 hc=2 Tc=2 4655.6105.34=88.39T = \dfrac{ a h _a }{ 2 } \ \\ \ \\ h _a = \dfrac{ 2 \ T }{ a } = \dfrac{ 2 \cdot \ 4655.6 }{ 125 } = 74.49 \ \\ h _b = \dfrac{ 2 \ T }{ b } = \dfrac{ 2 \cdot \ 4655.6 }{ 90 } = 103.46 \ \\ h _c = \dfrac{ 2 \ T }{ c } = \dfrac{ 2 \cdot \ 4655.6 }{ 105.34 } = 88.39

6. Calculation of the inner angles of the triangle using a Law of Cosines

The Law of Cosines is useful for finding the angles of a triangle when we know all three sides. The cosine rule, also known as the law of cosines, relates all three sides of a triangle with an angle of a triangle. The Law of Cosines is the extrapolation of the Pythagorean theorem for any triangle. Pythagorean theorem works only in a right triangle. Pythagorean theorem is a special case of the Law of Cosines and can be derived from it because the cosine of 90° is 0. It is best to find the angle opposite the longest side first. With the Law of Cosines, there is also no problem with obtuse angles as with the Law of Sines, because cosine function is negative for obtuse angles, zero for right, and positive for acute angles. We also use inverse cosine called arccosine to determine the angle from cosine value.

a2=b2+c22bccosα  α=arccos(b2+c2a22bc)=arccos(902+105.34212522 90 105.34)=79826"  b2=a2+c22accosβ β=arccos(a2+c2b22ac)=arccos(1252+105.3429022 125 105.34)=45 γ=180αβ=18079826"45=555134"a^2 = b^2+c^2 - 2bc \cos α \ \\ \ \\ α = \arccos(\dfrac{ b^2+c^2-a^2 }{ 2bc } ) = \arccos(\dfrac{ 90^2+105.34^2-125^2 }{ 2 \cdot \ 90 \cdot \ 105.34 } ) = 79^\circ 8'26" \ \\ \ \\ b^2 = a^2+c^2 - 2ac \cos β \ \\ β = \arccos(\dfrac{ a^2+c^2-b^2 }{ 2ac } ) = \arccos(\dfrac{ 125^2+105.34^2-90^2 }{ 2 \cdot \ 125 \cdot \ 105.34 } ) = 45^\circ \ \\ γ = 180^\circ - α - β = 180^\circ - 79^\circ 8'26" - 45^\circ = 55^\circ 51'34"

7. Inradius

An incircle of a triangle is a circle which is tangent to each side. An incircle center is called incenter and has a radius named inradius. All triangles have an incenter, and it always lies inside the triangle. The incenter is the intersection of the three angle bisectors. The product of the inradius and semiperimeter (half the perimeter) of a triangle is its area.

T=rs r=Ts=4655.6160.17=29.07T = rs \ \\ r = \dfrac{ T }{ s } = \dfrac{ 4655.6 }{ 160.17 } = 29.07

8. Circumradius

The circumcircle of a triangle is a circle that passes through all of the triangle's vertices, and the circumradius of a triangle is the radius of the triangle's circumcircle. Circumcenter (center of circumcircle) is the point where the perpendicular bisectors of a triangle intersect.

R=abc4 rs=125 90 105.344 29.066 160.172=63.64R = \dfrac{ a b c }{ 4 \ r s } = \dfrac{ 125 \cdot \ 90 \cdot \ 105.34 }{ 4 \cdot \ 29.066 \cdot \ 160.172 } = 63.64

9. Calculation of medians

A median of a triangle is a line segment joining a vertex to the midpoint of the opposite side. Every triangle has three medians, and they all intersect each other at the triangle's centroid. The centroid divides each median into parts in the ratio 2:1, with the centroid being twice as close to the midpoint of a side as it is to the opposite vertex. We use Apollonius's theorem to calculate the length of a median from the lengths of its side.

ma=2b2+2c2a22=2 902+2 105.34212522=75.448 mb=2c2+2a2b22=2 105.342+2 12529022=106.472 mc=2a2+2b2c22=2 1252+2 902105.3422=95.332m_a = \dfrac{ \sqrt{ 2b^2+2c^2 - a^2 } }{ 2 } = \dfrac{ \sqrt{ 2 \cdot \ 90^2+2 \cdot \ 105.34^2 - 125^2 } }{ 2 } = 75.448 \ \\ m_b = \dfrac{ \sqrt{ 2c^2+2a^2 - b^2 } }{ 2 } = \dfrac{ \sqrt{ 2 \cdot \ 105.34^2+2 \cdot \ 125^2 - 90^2 } }{ 2 } = 106.472 \ \\ m_c = \dfrac{ \sqrt{ 2a^2+2b^2 - c^2 } }{ 2 } = \dfrac{ \sqrt{ 2 \cdot \ 125^2+2 \cdot \ 90^2 - 105.34^2 } }{ 2 } = 95.332



#2 Obtuse scalene triangle.

Sides: a = 125   b = 90   c = 71.43325226905

Area: T = 3156.901132448
Perimeter: p = 286.433252269
Semiperimeter: s = 143.2166261345

Angle ∠ A = α = 100.8599311268° = 100°51'34″ = 1.76603270629 rad
Angle ∠ B = β = 45° = 0.78553981634 rad
Angle ∠ C = γ = 34.1410688732° = 34°8'26″ = 0.59658674273 rad

Height: ha = 50.51104211917
Height: hb = 70.15333627663
Height: hc = 88.38883476483

Median: ma = 51.91438964918
Median: mb = 91.31770446793
Median: mc = 102.892241311

Inradius: r = 22.0432897188
Circumradius: R = 63.64396103068

Vertex coordinates: A[71.43325226905; 0] B[0; 0] C[88.38883476483; 88.38883476483]
Centroid: CG[53.27436234463; 29.46327825494]
Coordinates of the circumscribed circle: U[35.71662613453; 52.67220863031]
Coordinates of the inscribed circle: I[53.21662613453; 22.0432897188]

Exterior (or external, outer) angles of the triangle:
∠ A' = α' = 79.1410688732° = 79°8'26″ = 1.76603270629 rad
∠ B' = β' = 135° = 0.78553981634 rad
∠ C' = γ' = 145.8599311268° = 145°51'34″ = 0.59658674273 rad

Calculate another triangle

How did we calculate this triangle?

The calculation of the triangle progress in two phases. The first phase is such that we try to calculate all three sides of the triangle from the input parameters. The first phase is different for the different triangles query entered. The second phase is the calculation of other characteristics of the triangle, such as angles, area, perimeter, heights, the center of gravity, circle radii, etc. Some input data also results in two to three correct triangle solutions (e.g., if the specified triangle area and two sides - typically resulting in both acute and obtuse) triangle).

1. Use the Law of Cosines


Now we know the lengths of all three sides of the triangle, and the triangle is uniquely determined. Next, we calculate another its characteristics - same procedure as calculation of the triangle from the known three sides SSS.

a=125 b=90 c=71.43a = 125 \ \\ b = 90 \ \\ c = 71.43

2. The triangle perimeter is the sum of the lengths of its three sides

p=a+b+c=125+90+71.43=286.43p = a+b+c = 125+90+71.43 = 286.43

3. Semiperimeter of the triangle

The semiperimeter of the triangle is half its perimeter. The semiperimeter frequently appears in formulas for triangles that it is given a separate name. By the triangle inequality, the longest side length of a triangle is less than the semiperimeter.

s=p2=286.432=143.22s = \dfrac{ p }{ 2 } = \dfrac{ 286.43 }{ 2 } = 143.22

4. The triangle area using Heron's formula

Heron's formula gives the area of a triangle when the length of all three sides are known. There is no need to calculate angles or other distances in the triangle first. Heron's formula works equally well in all cases and types of triangles.

T=s(sa)(sb)(sc) T=143.22(143.22125)(143.2290)(143.2271.43) T=9966025.97=3156.9T = \sqrt{ s(s-a)(s-b)(s-c) } \ \\ T = \sqrt{ 143.22(143.22-125)(143.22-90)(143.22-71.43) } \ \\ T = \sqrt{ 9966025.97 } = 3156.9

5. Calculate the heights of the triangle from its area.

There are many ways to find the height of the triangle. The easiest way is from the area and base length. The area of a triangle is half of the product of the length of the base and the height. Every side of the triangle can be a base; there are three bases and three heights (altitudes). Triangle height is the perpendicular line segment from a vertex to a line containing the base.

T=aha2  ha=2 Ta=2 3156.9125=50.51 hb=2 Tb=2 3156.990=70.15 hc=2 Tc=2 3156.971.43=88.39T = \dfrac{ a h _a }{ 2 } \ \\ \ \\ h _a = \dfrac{ 2 \ T }{ a } = \dfrac{ 2 \cdot \ 3156.9 }{ 125 } = 50.51 \ \\ h _b = \dfrac{ 2 \ T }{ b } = \dfrac{ 2 \cdot \ 3156.9 }{ 90 } = 70.15 \ \\ h _c = \dfrac{ 2 \ T }{ c } = \dfrac{ 2 \cdot \ 3156.9 }{ 71.43 } = 88.39

6. Calculation of the inner angles of the triangle using a Law of Cosines

The Law of Cosines is useful for finding the angles of a triangle when we know all three sides. The cosine rule, also known as the law of cosines, relates all three sides of a triangle with an angle of a triangle. The Law of Cosines is the extrapolation of the Pythagorean theorem for any triangle. Pythagorean theorem works only in a right triangle. Pythagorean theorem is a special case of the Law of Cosines and can be derived from it because the cosine of 90° is 0. It is best to find the angle opposite the longest side first. With the Law of Cosines, there is also no problem with obtuse angles as with the Law of Sines, because cosine function is negative for obtuse angles, zero for right, and positive for acute angles. We also use inverse cosine called arccosine to determine the angle from cosine value.

a2=b2+c22bccosα  α=arccos(b2+c2a22bc)=arccos(902+71.43212522 90 71.43)=1005134"  b2=a2+c22accosβ β=arccos(a2+c2b22ac)=arccos(1252+71.4329022 125 71.43)=45 γ=180αβ=1801005134"45=34826"a^2 = b^2+c^2 - 2bc \cos α \ \\ \ \\ α = \arccos(\dfrac{ b^2+c^2-a^2 }{ 2bc } ) = \arccos(\dfrac{ 90^2+71.43^2-125^2 }{ 2 \cdot \ 90 \cdot \ 71.43 } ) = 100^\circ 51'34" \ \\ \ \\ b^2 = a^2+c^2 - 2ac \cos β \ \\ β = \arccos(\dfrac{ a^2+c^2-b^2 }{ 2ac } ) = \arccos(\dfrac{ 125^2+71.43^2-90^2 }{ 2 \cdot \ 125 \cdot \ 71.43 } ) = 45^\circ \ \\ γ = 180^\circ - α - β = 180^\circ - 100^\circ 51'34" - 45^\circ = 34^\circ 8'26"

7. Inradius

An incircle of a triangle is a circle which is tangent to each side. An incircle center is called incenter and has a radius named inradius. All triangles have an incenter, and it always lies inside the triangle. The incenter is the intersection of the three angle bisectors. The product of the inradius and semiperimeter (half the perimeter) of a triangle is its area.

T=rs r=Ts=3156.9143.22=22.04T = rs \ \\ r = \dfrac{ T }{ s } = \dfrac{ 3156.9 }{ 143.22 } = 22.04

8. Circumradius

The circumcircle of a triangle is a circle that passes through all of the triangle's vertices, and the circumradius of a triangle is the radius of the triangle's circumcircle. Circumcenter (center of circumcircle) is the point where the perpendicular bisectors of a triangle intersect.

R=abc4 rs=125 90 71.434 22.043 143.216=63.64R = \dfrac{ a b c }{ 4 \ r s } = \dfrac{ 125 \cdot \ 90 \cdot \ 71.43 }{ 4 \cdot \ 22.043 \cdot \ 143.216 } = 63.64

9. Calculation of medians

A median of a triangle is a line segment joining a vertex to the midpoint of the opposite side. Every triangle has three medians, and they all intersect each other at the triangle's centroid. The centroid divides each median into parts in the ratio 2:1, with the centroid being twice as close to the midpoint of a side as it is to the opposite vertex. We use Apollonius's theorem to calculate the length of a median from the lengths of its side.

ma=2b2+2c2a22=2 902+2 71.43212522=51.914 mb=2c2+2a2b22=2 71.432+2 12529022=91.317 mc=2a2+2b2c22=2 1252+2 90271.4322=102.892m_a = \dfrac{ \sqrt{ 2b^2+2c^2 - a^2 } }{ 2 } = \dfrac{ \sqrt{ 2 \cdot \ 90^2+2 \cdot \ 71.43^2 - 125^2 } }{ 2 } = 51.914 \ \\ m_b = \dfrac{ \sqrt{ 2c^2+2a^2 - b^2 } }{ 2 } = \dfrac{ \sqrt{ 2 \cdot \ 71.43^2+2 \cdot \ 125^2 - 90^2 } }{ 2 } = 91.317 \ \\ m_c = \dfrac{ \sqrt{ 2a^2+2b^2 - c^2 } }{ 2 } = \dfrac{ \sqrt{ 2 \cdot \ 125^2+2 \cdot \ 90^2 - 71.43^2 } }{ 2 } = 102.892

Calculate another triangle


Look also our friend's collection of math problems and questions:

See more information about triangles or more details on solving triangles.